PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5325}

Długie pożegnanie

The Long Goodbye
6,9 2 882
oceny
6,9 10 1 2882
7,7 11
ocen krytyków
Długie pożegnanie
powrót do forum filmu Długie pożegnanie

Mam wrażenie, że w trakcie realizacji tego filmu wszyscy byli naćpani albo pijani - nie tylko te panienki, które ćwiczyły jogę ale co gorsza scenarzysta i reżyser również. Z powieści Chandlera zostały tylko nazwiska, reszta to totalne nieporozumienie. Jest kilka niezłych momentów w tym filmie ale z oryginałem to nie ma niestety nic wspólnego. Jedyny powód dla którego warto obejrzeć ten film to zaspokojenie ciekawości jak można popsuć znakomity pomysł nieudolnymi modyfikacjami. Na dokładkę obraz na DVD ma tragiczną jakość - jak z TV ze źle ustawioną anteną. Film tak koszmranie spaprany, że aż zmusza to do myślenia i to chyba największy jego plus. ;)

demerzel

Uderzyłeś w sedno! Wszystkie filmy altmana są złe w tym sensie, że pobudzają do myślenia. ten człowiek modyfikował wszystki gtunki od westernu poprzez musical do thrillera. Wszystkie jego filmy sa wbrew... gatunkom, systemu gwiaz, producentom, przyzwyczjaeniom widzów, dlatego sa ciekawe i warte obejrzenia.

ocenił(a) film na 9
demerzel

Nie czytalem ksiazki, ale film jest rewelacyjny. Tworcza modyfikacje mozna tylko pochwalic, moze i ksiazka lepsza, ale skoro mialem czysty odbior filmu bez wczesniejszego czytania ksiazki, a tak mnie zachwycil, to mysle, ze modyfikacje byly trafne i niezle wykonane. Oczywiscie nie jest to Spielberg, czyli mas nie zachwyci, jednak dla tych co kochaja kino moze okazac sie perelka, polecam.

ocenił(a) film na 10
demerzel

Nie znasz się. ten film to klasyka. Marlowe + jego niekończąca się fajka + zajebiste samochody i fajne gadki. Film genialny. I faktycznie nie potrzebnie wydawałeś te 15 zł (ja film osobiście ściągnąłem z neta), bo leciał pare dni temu na ale kino!

ocenił(a) film na 6
demerzel

Zapewne byłbym mniej krytyczny wobec tego filmu, gdyby nie wiązano go z twórczością Chandlera, albo gdyby był chociaż udanym pastiszem lub parodią, ale niestety z powyższymi nie ma wiele wspólnego.

ocenił(a) film na 8
demerzel

Powieści Chandlera nie czytałem, ale film sam w sobie jest naprawdę nietuzinkowy. W jakimś sensie jest to typowy kryminał z podstawowym pytaniem, kto jest mordercą. No i mamy wyjaśnienie na końcu oraz wzięcie sprawiedliwości w ręce Marlowe'a (kapitalny Elliot Gould). Altman jak zwykle nakręcił po swojemu, a początek z karmieniem kota mnie rozbawił - już myślałem, że wokół tego zwierzaka będzie kręcił się cały film:)

ocenił(a) film na 8
demerzel

Zgadza się, że między książką, a filmem trzeba postawić grubą kreskę. I to jest bezdyskusyjne. Jak słusznie zauważyłeś/łaś z literackiego pierwowzoru zostały chyba tylko nazwiska.

ALE! Gdyby nie patrzyć na film z perspektywy książki to na prawdę może się podobać. Dialogi - po prostu miazga. Przyznam szczerze, że innych ekranizacji Chandlera nie widziałem, stąd ciężko mi porównywać kreację Goulda do Marlowe'ów w wykonaniu innych aktorów, ale jego gra na prawdę do mnie trafiła. Niesamowite wrażenie na mnie wywarł i z na pewno zapadnie mi ta kreacja w pamięć na długi czas. Do tego na korzyść filmu działa muzyka, a motyw przewodni po prostu rozkłada na łopatki.

Podsumowując, książka to jedna bajka, film zupełnie inna. Co nie znaczy, że z którejś wersji trzeba rezygnować. Ja polecam gorąco.

Pozdrawiam.

demerzel

8/10 i tyle w tym temacie!

ocenił(a) film na 9
demerzel

Panienki były super, Szwarc... no, trzeba zobaczyć. Piszę to jako kombinująca z zestawami joga-pilates-kulturystyka-kalistenika w jednej sesji ćwiczeniowej. Wszelkie pomysły treningowe w jednym filmie... ale kota nie miał kto nakarmić.

demerzel

demerzel@ Absolutna racja.

ocenił(a) film na 9
demerzel

Te 14 lat temu udowodniłeś, że nie umiesz docenić prawdziwie dobrego filmu. Owszem, książki często się rozmijają z filmami, ale trudno się dziwić, książka to raczej 5-10 godzin czytania, film trwa 1,5-2,5 h, trudno dać wierny ekwiwalent książki, zresztą, nie zawsze trzeba, bo film ma własne reguły gatunkowe. Ten film jest doskonały, oceniłem go na 9, bo - wymienię jedną jego zaletę - operuje zaskakującymi scenami, np. niespodziewaną agresją Augustina (scena straszna), dobrze obrazującą dzikość tego bandyty, lub wyniesienie z morza przez psa laski Wade'a, itd.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones